Dlaczego Księga Dżungli?

Żółta Księga Dżungli

 

Już ponad 100 lat temu Robert Baden-Powell zwrócił się do autora „Księgi Dżungli” z prośbą o jej udostępnienie na potrzeby rozwoju najmłodszej grupy wiekowej w skautingu.

Od tamtej pory skauci na całym świecie podczas zakładania gromad przyjmowali tę książkę jako główną fabułę w pracy z dziećmi. Skauci Europy są organizacją mocno nawiązującą do metody z początków skautingu, dlatego swoich najmłodszych podopiecznych w Polsce nazywamy wilczkami, a do pracy wychowawczej używamy tej samej książki, co przed stu laty prekursorzy tej metody.

„Księga Dżungli” nie została wybrana przypadkowo na tę „najważniejszą” w pracy z gromadą. Oczywiście, R. Baden-Powell spędził dużo czasu w Indiach i książka, która nawiązywała do miejsc, które mógł widzieć, była dla niego interesująca. Mimo tego, że opowiadania o Mowglim wydawane były w czasopiśmie i już za życia R. Kiplinga budziły duże zainteresowanie społeczne, to wartość „Księgi Dżungli” przedstawia się w jej zawartości. Opowieść o zwykłym, acz niezwykłym chłopcu, który popełnia dużo błędów, ale tak naprawdę chce dobrze, pozwala dziecku w gromadzie postawić siebie na miejscu głównego bohatera. Mowgli będąc „ludzkim szczenięciem” jest idealnym odwzorowaniem dziecka w gromadzie. Dziecka, które lubi czasem „pobujać się na lianach” czy raz na jakiś czas nie posłuchać swojego „przywódcy stada” lub nauczyciela.

Jednak z drugiej strony chłopiec ten jest kompletnie inny, bo wyjęty z ram ludzkich posiada swobodę, której dzieci niekoniecznie są w stanie doświadczyć w swoim życiu. Mowgli jest wolny… Jednak autor w swojej mądrości pokazuje, że wolność to nie anarchia, którą reprezentują małpy. Wolność odnosi się do plemienia, które przestrzega praw, a także szanuje innych wokół siebie, ich praw i autonomii. Poza samym Mowglim w „Księdze Dżungli” występują postacie, które można jasno określić jako „złe” lub jako „dobre”. Warto podkreślić, że tak naprawdę nie ma złych cech czy temperamentów, a jedynie to jak wykorzystamy dane właściwości pokazuje, jakie dobro wychodzi z naszego postępowania.

Korzystając z tej książki możemy zobaczyć, jakie są skutki poszczególnych zachowań, a w pracy z wilczkami właśnie o to nam chodzi. Nie chcemy powiedzieć: „to jest złe i Tobie tak nie wolno” albo „to jest dobre i Ty tak musisz robić”. Chcemy powiedzieć: „przypatrzcie się dobrze, o Wilcy”, przypatrzcie się, jakie skutki dla Was i osób dookoła mogą przynieść konkretne zachowania. Kolejnym krokiem jest ustalenie z dziećmi, co uważają o danym zachowaniu i jakie skutki widzą oraz czy chcieliby ich doświadczać.

Żółta Księga Dżungli - okładka

Wstęp do Żółtej Księgi Dżungli
Żółta Księga Dżungli w zamierzeniu redaktorów ma stanowić pomoc pedagogiczną  dla szefów i szefowych żółtej gałęzi w lepszym rozumieniu i dopasowaniu zdarzeń z Księgi Dżungli do życia gromady.
Książka dostępna jest do użytku wewnętrznego przez skautów w formie papierowej (dostępna w Azymucie) i cyfrowej (SharePoint).

Subscribe
Notify of
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments