Święty Krzyż, czyli skautowa przygoda dla każdego

 

Pewnie powinienem napisać w tytule „Święty Krzyż, czyli skautowa pielgrzymka”…. Oczywiście, wędrówka skautów i ich sympatyków na Święty Krzyż to przede wszystkim pielgrzymka do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego – corocznie w ostatni weekend września.
Jest to wędrówka podczas której zawierzamy Bogu następny rok pracy ruchu, nasze sprawy, podopiecznych, Stowarzyszenie. Równocześnie to możliwość poznania skautowego życia, życia wędrowniczego w prostocie i modlitwie.

Etos pielgrzyma

Całość tej kilkudniowej pielgrzymki przesiąknięta jest etosem pielgrzyma, który leży u podstaw skautowego wędrowania. Ten etos powinien towarzyszyć każdemu z nas w ciągu życia, nie tylko skautom. Bo co charakteryzuje pielgrzyma?

Prostota
Wędrownik zabiera tylko niezbędne rzeczy ze sobą, podobnie jak uczniowie posłani przez Chrystusa w świat. Dzięki temu możemy polegać bardziej na Bogu niż rzeczach. Mniej rzeczy, to również szansa, aby skupić się na tym co naprawdę ważne w życiu.

Pokora
Tak, wędrownik (pielgrzym) musi być pokorny. Przecież w dzisiejszych czasach można podjechać samochodem do samej bramy klasztoru na Świętym Krzyżu. Aby lepiej dostrzec, gdzie nasza służba jest potrzebna, co jako człowiek możemy zaoferować innym wędrownik podejmuje tę drogę pieszo, nocuje w namiocie, wszyscy razem pracujemy nad tym, aby dotrzeć do celu. Łatwiej to wszystko zrozumieć, znaleźć rozwiązania, kiedy w pokorze oddam się Bogu i mu zaufam.

Wspólnota
Człowiek nie jest powołany do życia w samotności, aby wzrastać potrzebuje wspólnoty („Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich”). Taką wspólnotą jest krąg, z którym pielgrzym wędruje. W ramach kręgu dzielimy się doświadczeniami, przeżywamy wspólnie trudności i radości oraz możemy na siebie liczyć.

Otwartość na zmianę
Pielgrzymka to czas refleksji i wewnętrznej przemiany. Etos pielgrzyma zakłada gotowość do zmiany, do nauki i do duchowego rozwoju.

Święty Krzyż 2023 - Turbina

Co roku pielgrzymka wędrowników na Święty Krzyż rozpoczyna się spokojnie w czwartkowy wieczór. Można powiedzieć, ze rozpoczyna się we współczesnym świecie. Aby kręgi miały czas na duchowy wzrost idą różnymi trasami, wskazanymi przez organizatorów:

  • Św. Jacek:
    Kałków – Grzegorzowice – Nowa Słupia – Święty Krzyż
  • Św. Emeryk:
    Łagów – Huta Nowa – Nowa Słupia – Święty Krzyż
  • Św. Wojciech:
    Biskupice – Nowy Skoszyn – Nowa Słupia – Święty Krzyż
  • Św. Stanisław:
    Święta Katarzyna – Hucisko – Nowa Słupia – Święty Krzyż

Czwartek

Trasa Świętego Jacka, którą pielgrzymowałem rozpoczęła się przy sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Świętokrzyskiej w Kałkowie. Jest to niesamowite miejsce z dala od dużych miast – pomiędzy lasami i polami. Dodatkowo przy sanktuarium działa wiele dzieł miłosierdzia (warsztaty terapii zajęciowej, hospicjum, dom ludzi starszych itd.). Obok jest również spory parking, gdzie można zostawić auto na czas pielgrzymowania.

Start wydawał się prosty. Na terenie sanktuarium tylko rozbicie namiotu, zebranie chrustu i rozpalenie ogniska. Szybka kolacja i nocleg. Jako, że jest to sanktuarium to masz do dyspozycji toalety, umywalki z ciepłą wodą…

Piątek

Jutrznia, śniadanie i składanie obozowiska. Przed wyjściem Msza Święta w pięknej bazylice, podczas której następuje oficjalne rozpoczęcie pielgrzymki i każdy wędrownik dostaje poświęcony krzyż. Na plecach jak u pielgrzyma-wędrownika cały dobytek – duży plecak z przypiętym namiotem i zapasem wody, do tego rozdzielone składniki na posiłki tego dnia. I w drogę.

Na trasie spotkanie z drugim człowiekiem. Z tym przypadkowo napotkanym, jak również rozmowy w ramach kręgu. Rozmowy o codzienności, życiu, skautingu, wierze.
W czasie drogi różaniec i rozważanie Ewangelii (czyli Godzina Drogi). Znalezienie miejsca, gdzie można rozbić się na czas obiadu.
To był dobry dzień, nie tylko słoneczny na niebie, ale słoneczny również we wnętrzu człowieka. Dopiero pod wieczór przy dotarciu na nocleg w Grzegorzowicach człowiek orientuje się, że jest pielgrzymem. Dlaczego?
Miejsce noclegu to była po prostu nieskoszona polana z trawą wysoką na 30 centymetrów. Przy drodze stały dwie mobilne toalety, a na środku polany wbita łopata, a na niej zawieszony wąż z bieżącą wodą (do mycia siebie, naczyń, nabrania wody do picia). Udało się znaleźć chrust, rozpalić ognisko, rozbić obozowisko kręgu.
Prawie nic, ale dopiero wtedy w pełni można było doświadczyć atmosfery i jedności z innymi skautami. Było nas naprawdę dużo, z przeróżnych części Polski. Niesamowita wymiana doświadczeń, patrzenie jak bardziej doświadczeni obozują, ekspresje, wieczorna modlitwa… Poznanie skautowego życia.

Sobota

Święty Krzyż 2023 - Nowa Słupia - obiad

Sobota jest już łatwiejsza. Po pierwsze wiesz, czego się spodziewać, po drugie odcinek do przejścia jest o wiele krótszy, bo do Nowej Słupi docieramy na Mszę Świętą, obiad i Biesiadę (ekspresję kręgów).
Dlatego rano nie ma aż takiego pośpiechu. Modlitwa, śniadanie, rozmowa, zwinięcie obozowiska i w dalszą drogę. i jak to u skautów – patrząc na polanę, nie było widać, że nocowało tutaj około 200 wędrowników.
W czasie drogi do naszego kręgu dołączyły kolejne osoby, z Bydgoszczy i okolic. Podczas obiadu wykorzystaliśmy czas i wskazane osoby wróciły po auta zostawiane w czwartek na początku pielgrzymki, aby w niedzielę móc bez problemu się spakować i ruszyć w drogę powrotną do domów.
Po godzinie 18:00 rozpoczyna się Droga Krzyżowa, która prowadzi pod mury klasztorne.

Sobotni wieczór to kulminacja całej wędrówki. Droga Krzyżowa w ciemną noc przez Świętokrzyski Park Krajobrazowy nie jest prosta. Szlak prowadzi wciąż pod górę, na drodze kamienie i głazy. Do tego z całym bagażem na plecach. Jednak dojście na polanę przed murami klasztoru wszystkie te trudy wynagradza. Gwiaździste niebo i oświetlone sanktuarium. Ten widok zostanie z Tobą na całe życie.

Panie, Panie nasz, dokąd pójdziemy

To nie koniec drogi, pielgrzymi zmierzają wprost pod wrota sanktuarium, które jest zamknięte. Rozpoczyna się śpiew kanonu „Panie, Panie nasz, dokąd pójdziemy”, w trakcie którego kilku HR-ów puka swoimi laskami we wrota.
Po trzecim takim powtórzeniu wrota bazyliki się otwierają, a w nich ukazuje się kapłan z Najświętszym Sakramentem. To jest równocześnie początek adoracji przed Wymarszem Wędrowników, które odbywa się tej nocy.

Po wszystkim jest ciepła kolacja z kuchni polowej, ponieważ na terenie Parku Narodowego nie może być otwartego ognia. Mycie, modlitwa, rada kręgu, sen….

Święty Krzyż 2023 - Droga Krzyżowa

Niedziela

Ostatni dzień. Wszystko już jest znane, te poranne rytuały. Modlitwa, śniadanie, zwijanie obozowiska. O 8:00 rano Msza Święta w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, a po niej adoracja samego Drzewa Krzyża.
Później spotkanie w gałęziach, konferencje. Oraz apel kończący około południa, podczas którego odbywają się jedne z najważniejszych wydarzeń roku w nurcie męskim – mianowania, przyznania stopni, podsumowanie minionego roku, zapowiedź wyzwań rozpoczynającego się roku harcerskiego.

Święty Krzyż 2023 - uczestnicy

Ta kilku dniowa wędrówka podkreśla nam, że nasza droga na ziemi jest tylko chwilą. Ziemska wędrówka, a następnie spotkanie z Bogiem (droga zwieńczona adoracją Najświętszego Sakramentu).

Należy również podkreślić, że:

Święty Krzyż pokazuje Drogę wszystkim tym, którzy opuszczając drużynę chcą się w dalszym ciągu rozwijać, być wiernym złożonemu Przyrzeczeniu jako harcerz, a teraz wchodzą w drogę wędrowniczą mając 17 lat i więcej.

W pielgrzymce 2023 uczestniczyło 571 wędrowników i sympatyków. Na pielgrzymkę na Święty Krzyż zaproszony jest każdy mężczyzna. Nie musisz mieć munduru – wystarczy chęć ruszenia w drogę. Oraz spakowany plecak na kilka dni i chęć obozowania pod namiotem. Wszystko rozpoczyna się w czwartek wieczorem na pierwszym punkcie, a kończy popołudniu w niedzielę. Jeśli nie możesz być na całości, możesz dołączyć w dowolnym momencie – omów to tylko z szefem.
Jeśli w okolicy nie ma kręgu Skautów Europy lub nie wiesz jak zacząć – napisz na swiety.krzyz@skauci-europy.pl na pewno znajdzie się rozwiązanie.

Wędrownicy mają Święty Krzyż, natomiast przewodniczki również corocznie pielgrzymują w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przewodniczek (OPP). W tym roku OPP jest w dniach 19-22 września, a po nim Święty Krzyż w dniach 26-29 września 2024. Zapraszam.

Strona: Święty Krzyż – Skauci Europy
Zdjęcia 2023: Święty Krzyż 2023

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments