Spotkanie 3. Gromady Gdańskiej z ks. Henrykiem Bietzke – historia bł. Wicka

ks. Henryk Bietzke - opowieść o bł. ks. Stefanie Wincencie Frelichowskim

W sobotę 3. Gromada Gdańska bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego miała zbiórkę przy swojej parafii Chrystusa Zbawiciela w Osowie. Na zaproszenie gościem spotkania był ks. Henryk Bietzke, który przybliżył Wilczkom postać bł. Stefana „Wicka” Frelichowskiego oraz opowiedział o kaplicy, której był inicjatorem. Dla młodych skautów była to wyjątkowa okazja, by poznać bliżej swojego patrona oraz zobaczyć miejsce, gdzie znajdują się jego relikwie (a jest ich bardzo niewiele na świecie).

Bł. Stefan Wincenty Frelichowski – kapłan i harcerz

Ks. Henryk rozpoczął opowieść od przypomnienia, że bł. Wicek był nie tylko gorliwym kapłanem, lecz także czynnym harcerzem. Nawet gdy był w seminarium, to zabiegał o tworzenie drużyn harcerskich, co kontynuował później jako młody wikariusz w Toruniu. Jego kapłańskie i harcerskie zaangażowanie – w tym udział w patriotycznych uroczystościach – stało się jedną z przyczyn aresztowania przez Niemców na początku wojny 11 września 1939. Ks. Frelichowski przebywał w kilku więzieniach i obozach, najdłużej w Dachau, gdzie angażował się w potajemne sprawowanie Mszy Świętej i spowiedzi, narażając się na skrajne niebezpieczeństwo.

Męczeńska śmierć w Dachau

Ks. Henryk barwnie przytoczył dramatyczne okoliczności śmierci bł. Wicka. W obozie wybuchła epidemia tyfusu, a Niemcy skazali chorych na powolną śmierć głodową. Mimo ostrzeżeń kolegów, ks. Frelichowski przedzierał się do tych odizolowanych więźniów, niosąc im pomoc duchową – spowiedź, namaszczenie chorych i Komunię Świętą. Niestety sam zaraził się tyfusem i zmarł 23 lutego 1945 roku. Ponieważ ciało miało zostać spalone udało się uratować tylko palec (przyszłą relikwię), który uratował współwięzień student medycyny. Ten bezcenny szczątek przechowywany jest dziś w Toruniu, a jego część trafiła także do kaplicy w Osowie.

ks. Henryk Bietzke - relikwie bł. Frelichowskiego

Relikwie bł. Wincentego w parafii

Dalsza część spotkania dotyczyła historii sprowadzenia relikwii do parafii Chrystusa Zbawiciela. Ks. Henryk wspominał o staraniach związanych z uroczystym przekazaniem relikwii bł. Frelichowskiego przez biskupów z Torunia i Gdańska, tak aby nadać temu wydarzeniu odpowiednią rangę i znaczenie dla lokalnej wspólnoty. Powstał wówczas ołtarz, ufundowany jako wotum wdzięczności przez jednego z parafian, mający upamiętnić zarówno bł. Wicka, jak i córkę-harcerkę parafianina.
W dniu 22. maja 2004 roku odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii Błogosławionego Męczennika do parafii Chrystusa Zbawiciela, a 14 września 2004 roku uroczyście poświęcono kaplicę i umieszczono w niej relikwiarz.

Spotkanie zakończyło się krótką modlitwą i podziękowaniami dla ks. Henryka. Młodzi skauci mieli niepowtarzalną okazję usłyszeć o życiu i wierze swojego patrona z ust kapłana, który od lat propaguje kult bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Dzięki temu wydarzeniu gromada mogła jeszcze pełniej zrozumieć, że harcerstwo nie oznacza jedynie przygody na szlaku, lecz także postawę służby, odwagi i troski o bliźnich – wartości, które bł. Wicek swoim przykładem w pełni potwierdził.

Tydzień dla Wilczków z 3. Gromady rozpoczął się w sobotę (1.03) uroczystościami w katedrze polowej WP z okazji 80. rocznicy urodzin dla Nieba bł. Wicka , i zakończył się w sobotę (8.03) przy relikwiach swojego patrona.

Zdjęcia: Zbiórka 8 marca 2025 

Kalendarium harcerskie bł. ks. phm. Frelichowskiego

Data Wiek Zdarzenie
22 I 1913   Narodziny w Chełmży obok Torunia
21 III 1927 14 lat Stefan Frelichowski wstępuje w szeregi harcerstwa, a dokładnie do
2 Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego w Chełmży
24 VI 1927 14 lat Druh Stefan zaliczył próbę na stopień młodzika
26 VI 1927 14 lat Druh Stefan złożył przyrzeczenie harcerskie
1927-1928 15 lat pełnił funkcję przybocznego, ukończył kurs drużynowych oraz otrzymał stopień wywiadowcy.
1929 16 lat uczestniczył jako reprezentant Chorągwi Pomorskiej w II Jubileuszowym Zlocie Narodowym Harcerstwa w Poznaniu.
1929-1931 16-18 lat pełnił funkcję drużynowego
1931 jesień 18 lat dołączył do Starszoharcerskiego Zrzeszenia Kleryków przy seminarium duchownym w Pelplinie.
1934 21 lat uczestniczył ze swym kręgiem w szkoleniowym obozie kleryków harcerzy w Ardżeluży koło Worochty; zdobył stopnie ćwika i harcerza orlego oraz zamknął pozytywnie próbę podharcmistrzowską.
1935 22 lata zaliczył próbę na stopień Harcerza Rzeczypospolitej; zorganizował wakacyjną wycieczkę oraz wyjazd na zlot jubileuszowy Chorągwi Pomorskiej ZHP do Spały.
do 1936 23 lata pełnił funkcję komendanta kręgu i opiekował się miejscowymi drużynami harcerskimi w Pelplinie; między innymi działającą przy Collegium Marianum w Pelplinie.
1937-1939 24-26 lat jako duszpasterz, za pozwoleniem władzy duchownej, objął funkcję kapelana Chorągwi Pomorskiej oraz rozpoczął działalność w ruchu starszoharcerskim, szczególnie w redakcji biuletynu „ZEW”, który to biuletyn harcerski współtworzył.
23 II 1945 32 lata śmierć w obozie Dachau
20 IX 2002   Dekret watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny
Sakramentów o ustanowieniu bł. ks. phm. Wincentego Stefana Frelichowskiego
Patronem polskiego harcerstwa
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments