Wiesz, że Skautów spotkasz również w Ameryce Północnej? Działają tam pod nazwą FNE (Federation of North-American Explorers) w ramach UIGSE-FSE. Nazywają się odkrywcami ze względu na inny rozwój skautingu w Ameryce Północnej, ale wierzymy dokładnie w te same wartości, które są w całym naszym ruchu.
Kawałek historii
Zalążek tamtejszego odpowiednika Skautów Europy rozpoczyna się wiosną 1998 roku, gdy Scouts Canada postanawia zrobić zmiany strukturalne i narzucić program koedukacyjny dla wszystkich jednostek, a do tego narzuca styl życia sprzeczny z Ewangelią.
Paul Ritchi, który z harcerstwem związany jest od 1966 roku chciał po prostu czegoś lepszego dla swojego dorastającego syna niż nowa metodyka w Scouts Canada i tak rozpoczął poszukiwania najlepszego miejsca. W taki sposób w Quebecu odnalazł grupę młodzieży, która posługiwała się programem Federacji Skautów Europy (FSE) działających w ramach AEBP (Association des éclaireurs de Baden-Powell – Stowarzyszenie Skautów Baden-Powella).
AEBP była to grupa wyłącznie francuskojęzyczna działająca w Kanadzie, Paul rok później wziął swoich 10 chłopców i 3 szefów i zaczęli działać przy AEBP jako grupa anglojęzyczna zostawiając cały swój sprzęt, łącznie z funduszami w poprzedniej organizacji.
Mieli niestety problem z dogłębnym zrozumieniem metodyki ze względu na barierę językową. Wszystko odmieniło się podczas Światowych Dni Młodzieży 2002 roku, które odbywały się w Toronto, do którego przybył papież Jan Paweł II oraz Skauci Europy, dokładniej 48 wędrowników i przewodniczek z Włoch. Ze skautami z Włoch spędzili długie godziny na rozmowach.
Dopiero w tym momencie Paul Ritchi zdał sobie sprawę jakim bogactwem dysponuje FSE. Od tego momentu robił wszystko, aby bardziej zgłębić ducha Skautów Europy. Taka okazja nadarzyła się w 2004 roku podczas Wielkiego Tygodnia w Rzymie, do którego udał się ze swoimi odkrywcami (explorers – wędrownikami) i wilkami leśnymi (timberwolves – wilczkami).
Wszystko szło dobrze, dopóki w 2007 roku AEBP nie podjęło decyzji odejścia od nauki Kościoła i metod FSE (ratowanie dusz poprzez przebywanie na świeżym potwierzu, braterstwo, służba). Jego grupa uznała to za krok wstecz, w tym samym roku Ritchi leci do Paryża szukając ratunku i możliwości zostania w FSE (spotyka się z komisarzem federalnym). Komisarz zgadza się, że grupa Paula może pozostać w FSE i uzyskuje prawo do programu FSE, symboli, flag i odznak dla całej Ameryki Północnej. Obecnie FNE liczy ponad 1100 odkrywców.
Gromada a wiara
Zapewne zastanawiasz się dlaczego Paul Ritchi tak mocno walczył, aby pozostać w łączności z FSE? Przez wiele lat (lata 70-te i 80-te) był Akelą w ramach Scouts Canada. Mało tego, był najmłodszym Akelą w Kanadzie, został nim mając 18 lat. Sądził, że sama metodyka wystarczy. Jak sam wspomina jego wiara w tamtym czasie była bardzo słaba – nie chodził do spowiedzi, a w kościele był tylko z okazji świąt.
Słabość jego wiary znalazła odzwierciedlenie w grupie jak sam opowiada. Jedni chłopcy przychodzili, inni odchodzili. Rodzice traktowali zbiórki jako miejsce opieki nad dziećmi lub po prostu dobry czas zabaw. Niestety, gdy chłopcy dorastali popadali w różne konflikty z prawem lub kończyli jeszcze gorzej… Te straty wywarły na nim ogromny wpływ i zaczął zadawać sobie pytanie, dlaczego jako organizacja nie mogli więcej zrobić, aby pomóc tym dzieciom wybrać dobrą ścieżkę życiową.
W tym czasie podczas rutynowej operacji, która się nie udała i Paul był blisko śmierci. Zdał sobie sprawę co w życiu jest naprawdę ważne. Do dzisiaj powtarza, że gdyby wtedy zmarł na stole operacyjnym byłby stracony w piekle, a nieobecność Boga w ówczesnym programie nie pomogło przygotować mu chłopców do wybrania przed wszystkim Boga i życia.
Cały artykuł [EN]: 50 years as an Akela, a true gift from our Lord by Paul Ritchi
Cały artykuł (auto-tłumaczanie): 50 lat jako Akela, prawdziwy dar od naszego Pana – Paul Ritchi